5 природни средства при висок холестерол Напиши коментар

Модерния начин на живот, консумацията на нездравословна храна и липсата на физическа активност в ежедневието, нерядко са причина за появата на висок холестерол.

Преди да прибегнете към лекарствата, може да опитате да намалите холестерола с природни средства. Те спомагат за естественото нормализиране на нивата му и за разлика от лекарствата, нямат странични ефекти.

Ето някои от тях:

  1. Зелен чай. Зеленият чай съдържа катехини, които са мощни антиоксиданти. Зеленият чай е известен със способността си да помага в регулирането на нивата на „лошия“ холестерол (LDL). Катехините работят като инхибитори, които подпомагат премахването на „лошия“ холестерол от кръвоносните съдове и намаляват риска от образуване на атеросклеротични шлаки. В допълнение към намаляването на „лошия“ холестерол, зеленият чай увеличава нивата на „добрия“ холестерол (HDL).
  2. Авокадо. Олеиновата киселина в авокадото е тип мононенаситена мазнина, която се свързва с намаляването на нивата на „лошия“ холестерол (LDL) и увеличаването на „добрия“ холестерол (HDL). Този баланс играе ключова роля в опазването на здравето на сърцето и поддържането на нормално кръвно налягане. Авокадото съдържа и внушително количество фибри, което помага в процеса на изчистване на кръвоносните съдове от излишния холестерол. Освен това, този зелен дар от природата е богат на антиоксиданти, които неутрализират свободните радикали и предпазват сърдечния мускул от оксидативен стрес.
  3. Ленено семе. То е източник на алфа-линоленова киселина, която принадлежи към групата на омега-3 мастните киселини. Тези полиненаситени мастни киселини са изключително важни за здравето на сърдечно-съдовата система, като допринасят за намаляването на нивата на „лошия“ холестерол (LDL) и подобряването на „добрия“ холестерол (HDL). 
  4. Броколи. Броколите съдържат фитохимикалии, като сулфорафан, които предоставят антиоксидантна защита и помагат в предпазването от различни заболявания. Сулфорафанът се свързва със свободните радикали в организма и подпомага борбата с оксидативния стрес. Броколите са богати на диетични фибри, които подпомагат храносмилането и регулират функцията на черния дроб.
  5. Омега-3. Омега-3 мастните киселини, включително EPA (еикозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина), играят важна роля в различни аспекти на човешкото здраве. Те са „добрите“ мастни киселини, които подпомагат сърдечната функция. Омега-3 мастните киселини намаляват нивата на „лошия“ холестерол (LDL) и триглицеридите. Редовният прием на храни с голямо съдържание на омега-3 поддържа холестерола в оптимални стойности.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0