Витамин Д, наричан слънчевият витамин, е мастноразтворим витамин, който е от изключително значение за здравето.
Има 2 основни източника от които може да си набавим витамин Д:
- Синтетизира се в тялото при продължително излагане на пряка слънчева светлина, когато ултравиолетовите лъчи UVB от слънцето преминат през кожата
- Храни и хранителни добавки, предимно от животински произход
Защо Витамин Д е важен за здравето?
- Витамин Д е важен за растежа и минерализацията на костите, хрущялите и зъбите. Основната му задача е да повиши нивата на калций и фосфор в кръвта. За да се постигне този резултат, витамин Д влияе върху паращитовидната жлеза като регулира производството на паращитовидни хормони и по този начин насърчава чревната абсорбция на калций и фосфор от храната и същевременно ограничава елиминирането им чрез бъбреците.
- Витамин Д е важен за мускулите, като подпомага производството и растежа на миоцитите. Проучвания сочат, че поддържането на здравословни нива на витамин Д може да увеличи мускулната сила и маса, особено при пациенти с дефицит.
- Полезен за нервната система. Витамин Д играе важна роля в мозъчните дейности – участва в предаването на нервните импулси.
- Важен за имунитета. Имунната система се нуждае от витамин Д, за да се пребори с бактериални и вирусни инфекции, но и с хронични заболявания. Добавянето на витамин Д3 в диетата може да намали честотата на поява на сезонен грип и простудни заболявания.
- Витамин Д участва в поддържането на добро ментално здраве и помага в борбата с депресията и умората.
Можем ли да получим достатъчно витамин D от храната?
Храните, които консумираме не могат да бъдат достатъчен източник. За подрастващият организъм или с напредване на възрастта и стареенето, рискът от развитие на дефицит е значителен.
Можем да си набавим по-високи количества витамин Д като консумираме черен дроб от треска, херинга, риба меч, а в по-малки количества той се съдържа в риба тон, телешки черен дроб и яйчни жълтъци.
Затова е препоръчително да приемаме добавки с витамин D.